Selçuklu Fotoğraf Sanatı Derneği

 

Selçuklu sultanı Alâaddin Keykubad, tüm Anadolu'ya hükmettiği yıllarda, Avrupa'nın en önemli sanatçılarını büyük paralar ödeyerek hükümdarlığına davet etmiş, sanatı ülkesinde yaygınlaştırmaları için sanatçılara her türlü kolaylığı sağlamış. Selçuklu döneminden beri, sanatın bu kadar önem verildiği bu kentte, fotoğraf sanatına gönül veren fotoğraf sevdalıları olarak, bizlere de çok önemli görevler düştüğünün bilincindeyiz. Selçuklu topraklarındaki sanatın izlerini, bugünün Konya'sında araştırıp, çağdaş teknoloji ve çağdaş sanat anlayışı ile geliştirip, geleceğin sanat kentinde yaşayacak nesillere, sanat tutkusunu aşılamak ve aktarabilmek için bir aradayız.  

Logomuzda yer alan Selçuklu deseninin de anlattığı gibi;

  • Tarihi ve kültürel değerlerimize bağlıyız, “bir”lik düşüncesinde değiliz, çoğuluz,
  • Hepimiz iç içeyiz, bir aradayız, tekiz,
  • Geçici tutku içinde değil, sürekliyiz,
  • Ülkemize, milli değerlerimize, bayrağımıza bağlıyız, kırmızı beyazız,
  • Işık peşindeyiz, ışığa duyarlıyız, FOTOSEL’iz…

Fotoğraf sanatçısının görevinin, gördüğü güzelliği, sadece deklanşöre basarak kağıda aktarmak değil, yakaladığı güzelliğe, estetiğe, kendi sanatsal birikimini de katarak, toplum içinde diğer sanat severlerle paylaşmak olduğunu biliyoruz. Sanatta başarının rastlantısal değil, emekle, ruhla, bilinçle, inançla çalışarak gerçekleştiğini, fotoğrafta öz olanın ışık olduğunu, ışığın da paylaştıkça çoğaldığını biliyoruz. Bir ülkenin kalkınmasında, çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmasında spor ve müzikle birlikte sanatın da önemli yer tuttuğunu biliyoruz. 

Bu nedenle, Selçuklu topraklarında, Konya’mızda, Selçuklu ilçesinde, Selçuklu Fotoğraf Sanatı Derneğinin fotoğraf sevdalısı üyeleri olarak; FOTOSEL’liler olarak bir aradayız. 

Öncelikle güzel kentimizde, sonra diğer kentlerdeki fotoğraf sanatı dernekleri ile ortak çalışmalar yaparak, Türk fotoğraf sanatının gelişmesine, fotoğraf sanatının gelecek nesillere gelişerek aktarılmasına katkıda bulunabilmemiz için çok çalışmamız gerektiğinin farkındayız.  

Konya’mızın tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini fotoğrafın görsel gücü ile tüm dünyaya ulaştırabilmek için, Konya’mızı ulusal alanlarda temsil edecek güçlü sanatçılar yetiştirebilmek için, çalışmalarımızda Konyalıların ve yöneticilerimizin desteklerini bizden esirgemeyeceğini biliyor ve fotoğrafın görsel gücündeki ışığın, Konya’nın geleceğinde çok daha güçlü parlaması için bıkmadan, yorulmadan çalışacağımızı duyurmak istiyoruz.

 

SELÇUKLU FOTOĞRAF SANATI DERNEĞİ (FOTOSEL) ÜYELERİ